Любов Лоріашвілі, експерт у номінації «Велике серце», про премію «Мама року»

Любов - головний спеціаліст Київського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, юрист, психолог, автор власних тренингових програм. Регіональний, національний тренер України по підготовці кандидатів в опікуни, піклувальники, прийомні батьки та батьки-вихователі, а також фахівців, які ведуть соціальну роботу з сім'ями, які опинилися в складних життєвих ситуаціях.

 

Любов, у номінації «Велике серце» зустрічаються історії батьків, які знайшли у своєму серці місце для прийомних дітей. Як співавтор «Програми навчання прийомних батьків та батьків-вихователів з метою підвищення їх виховного потенціалу» розкажіть, будь ласка, з чого слід почати батькам, які хочуть поповнити сім'ю прийомними дітками.

У світі відомі лише два шляхи розширення сім'ї та батьківства - це народження дітей і прийняття дітей у сім'ю. Прийняття дитини в сім'ю це радісний і сумний, наповнений щастям і відчаєм, турботою і відторгненням шлях до Любові і батьківства. Але це прекрасний шлях, який обирає все більше і більше людей. Радує, що прийняття дитини в сім'ю, стає звичайним процесом, як вагітність і народження.

Будь-якій повнолітній людині або парі, які вирішили прийняти дитину в сім'ю, необхідно звернутись в Центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді або в службу у справах дітей. Там їм розкажуть про всі форми сімейного виховання для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, також їм роз'яснять, які документи необхідно зібрати для того, щоб можна було прийняти в сім'ю таку дитину. Далі, після збору документів, їх направлять на курс навчання по вихованню дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування.

 

Про які можливі проблеми і бар'єри психологічного характеру ви попереджаєте майбутніх прийомних батьків на тренінгах?

На курсі навчання тренера розповідають про ті зміни, які чекають сім'ю при прийнятті дитини, про те, як до цього підготуватися; говорять і допомагають учасникам відчути шлях дитини, що пережила втрату близьких людей, як це проявляється в поведінці, і що можуть зробити дорослі, щоб допомогти дитині. Ми багато уваги приділяємо питанню розвитку дитини і факторів, що впливають на нього. Розкриваємо поняття прихильності і задоволення потреб дітей, говоримо про методи виховання, про таємницю, про підтримку відносин в житті дитини, про стабільність і її важливості в житті дітей. Розбираємо, хто ще залучений в процес допомоги сім'ям, які всиновили дітей, і власне, найважливіше - це прийняття усвідомленого рішення щодо того, чи прийняти дитину в сім'ю або взяти паузу і все добре продумати.

Ми багато говоримо про те, що досвід дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, відрізняється від досвіду дітей, що живуть у сім'ях. Ми розширюємо рамки уявлення про поведінку дітей і способи подолання труднощів.

 

Які емоції викликали у вас історії матерів з великим серцем?

При читанні історій, я і переживала, і долала складності, і раділа успіхам як самих мам, так і їхніх дітей. З кожною історією я проживала злети і польоти, а також падіння, і відчувала, як діти додавали сил їх Матерям. Я плакала і сміялася, раділа і журилася, як зі своїми близькими друзями, за кожну матір, подругу, сестру, бабусю, тітку, сусідку, колегу ...